Яку відповідь дали б Ви на те, чи може учнівське самоврядування змінити культуру школи…
Формуванню культури школи як сукупності моделей поведінки в організації, системи цінностей, правил, традицій, яких дотримується колектив, останнім часом надається значна увага. Вона є однією із складових довгоочікуваної реформи та модернізації, яку потребуємо в освітньому середовищі.
01.04 2025 року відбулася зустріч у колі заступників директорів з виховної роботи закладів загальної середньої освіти Селидівської МТГ, яку модерували Валентина Панасенко, директор Центру професійного розвитку педагогічних працівників та Юлія Лещенко, керівник міського Центру учнівського самоврядування. Як налагодити роботу учнівського врядування? Як знайти баланс між вимогами освітнього процесу й позанавчальними інтересами учнівства? Де межа між підтримкою учнівського самоврядування з боку дорослих? Чи дотичне врядування учнів до формування корпоративної культури школи? Відповіді на ці питання під час жвавого спілкування знаходили у колі однодумціів – учнів, вчителів, членів міського центру самоврядування та шкільних товариств.
Юлія Лещенко, керівник міського Центру учнівського самоврядування, розповіла про діяльність учнівства через роботу гуртків, створених на базі Центру творчості дітей та юнацтва у вересні 2024 року. В проєкті «Лідер» через заняття в онлайн-режимі проводиться навчання з формування лідерських якостей членів шкільного самоврядування. Члени гуртка «ЕКО-варта» працюють над реалізацією проєкту «ЕкоІнновації: змінюючи світ». Окрім навчання, учні є активними учасниками обласного ДЕП, постійно беруть участь у різноманітних природоохоронних заходах.
Досвід роботи дієвого учнівського самоврядування презентували Ніна Авілова, заступник директора з виховної роботи Селидівської загальноосвітньої гімназії, Анастасія Ращупкіна, Дар’я Михаленко, Ліза Гаврищук, учні гімназії, - «експериментальні президенти» нового формату виборів за прикладом виборів Ради Безпеки ООН (впродовж року президент обирається кожні 2 місяця). В розумінні учнівства, учнівське самоврядування має бути тим органом, до якого учні будуть приходити і відкрито розповідати, що їх хвилює, що вони хочуть втілити, які думки та бажання вони мають. Це наче якийсь ресурсний центр, до якого ти можеш прийти і бути почутим, комунікувати з адміністрацією закладу. Говорити про мрії, проєкти, радитись, обговорювати ідеї.
Нам, дорослим, важливо пам’ятати, що самоврядування – це, у першу чергу, інструмент, яким ви можете запроваджувати реальні зміни у своєму освітньому закладі. Саме врядування представляє інтереси учнів, дає можливість їм впливати на процеси у школі. І, авжеж, це інструмент для запуску цікавих проєктів, розважальних заходів і всього, що ви забажаєте.